WORK AND TRAVELWork and Travel

Work and Travel kültürel değişim programı; Amerikan hükümetinin farklı ülkelerdeki üniversite öğrencilerine sunduğu, yaz tatillerini Amerika kaldıkları süre boyunca masraflarını karşılayabilmeleri için yasal olarak çalışma hakkı verdiği öğrenci değişim programıdır. Work and Travel programına Türkiye’den katılım sağlayan üniversite öğrencileri okulların tatil olduğu mayıs-ekim aylarında programa katılabilirler. Katılımcıların program süresince çalışabilecekleri süre 4 ayı geçmemektedir ve vize süreleribittikten sonra gezmek için kalabilecekleri grace periyot sürede 1 ayı geçemez.

Amerika'da Yazın Çalışıp Para Biriktir ve Gez

Work and Travel programı süresince çalışarak elde edeceğiniz kazanç hayatınızı devam ettirmeniz için gerekli ev kiranız, ulaşım ve yemek masraflarını karşılayacak kadar olup 3 aylık çalışmamız sonucunda da Amerika’da gezebilmek için yeterli miktarda para biriktirebilecek kadar olmaktadır. İsteyen öğrenciler elbette gezmek yerine alışveriş yapabilir hatta bir sonraki yaz tekrar programa katılımcı olmak için gerekli program ücretini biriktirebilirler.

En popüler öğrenci değişim programlarından olan ve dünyanın çeşitli ülkelerinden öğrencileri ağırlayan Amerika tam olarak farklı kültürlerin ve özellikle Amerika kültürünün etkileşimini sağlıyor ve katılımcılara unutamayacakları bir yaz dönemi sunuyor.

Work and Travel Başvuru Şartları?

 • Üniversitelerin lisans ve yüksek lisans programlarında okuyan;
 • 18-26 yaş aralığında bulunan;
 • 4,00’lık sistemde not ortalaması en azından 1,80 olan, hazırlık öğrencisiyse yeterli geçme notunu alan;
 • Programa katılmak için yeterli İngilizce seviyesine sahip olan öğrenciler work and travel kültürel değişim programına katılabilirler.


Work and Travel Kimler Katılamaz?

Yukarıdaki maddelerde yer alan özellikleri taşımayan öğrenciler kural icabı programa katılamamaktadır. Fakat; 2,00 not ortalamasının altında olup vize alabilen öğrenciler de bulunmaktadır. Bu durum vize görüşmesi sırasında konsolosluk görevlisine vereceğiniz izlenime bağlı bir durumdur. Konsolosluk görevlisinin tek istediği, sizin ABD’ye gittikten sonra çok büyük bir sorun yaşamayacağınıza veya yaşatmayacağınıza emin olmaktır.

Work and Travel Program Aşamaları

Work and Travel programına katılmaya karar verdiyseniz macera ve heyecan dolu bir yaza, yeni arkadaşlıklara ve yeni kültüre de merhaba diyorsunuz. Yapmanız gereken işlemler için detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz. İşlemlerinizi sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için aşağıdaki prosedüre uymaya çalışın ve aklınıza takılan her noktada GYG Global danışmanları ile irtibata geçin. İstanbul dışından katılmayı isteyen öğrencilerimiz için online kayıt sistemi hizmetini de sunuyoruz. Bu hizmette öğrenci için bütün işlemleri internet, telefon ve posta servisi aracılığı ile yapıyoruz. Öğrencinin toplam süreçte sadece bir kez, oda İstanbul veya Ankara Amerikan Konsolosluğuna vize başvurusu için gelmesi gerekiyor.

Ön Kayıt Aşaması:

 • GYG Global ofisi ile irtibata geçerek kayıt formumuzu isteyin veya web sayfamızdan online kayıt formunu doldurun, eğitim danışmanımız Wat programı için uygun bir aday olup olmadığınızı anlamak için size birkaç soru soracak ve program için uygun özellikleri taşıyorsanız başlangıç paketinizi e-mail, faks veya kargo yoluyla size ulaştıracaktır.
 • İngilizce olarak hazırlanmış CV’nizi oluşturun ve GYG Global’e gönderin. Daha önce CV hazırlanmamış veya İngilizce CV’si bulunmayanlara GYG Global tarafından İngilizce CV örnekleri verilecektir.
 • 3 aydan eski olmayan vesikalık fotoğrafınızı ve pasaportunuzun kimlik bilgilerinizin olduğu sayfanın fotokopisini GYG Global’e e-posta veya elden iletininiz. Henüz pasaport çıkartmamış öğrencilerin epasaport.egm.gov.tr internet adresinden başvuruda bulunmaları gerekmektedir.
 • İşlemlerinize başlamak için 300 USD’lik ön kayıt ücretini yatırdıktan sonra GYG Global WAT PROGRAM SOZLEŞMESİ ni okuyup imzalayarak bir öğrenğini GYG Global’e ulaştırmanız bir öğreğinide kendinizin alması gerekmektedir.
 • Evraklarınızın bize ulaşmasından sonra eğitim danışmanımız hemen işlemlerinize başlayacak ve J-1 vizesine eksiksiz bir başvuru yapabilmeniz için özel olarak hazırlanmış vize başvuru paketini size ulaştıracaktır. Vize başvurusu için gerekli belgeler vize başvuru formları, vize mülakatı sırasında karşılaşacağınız sorular, vize görüşmesinin mantığı ve bu görüşmede nasıl davranmanız gerektiğine ilişkin bilgiler vize başvuru paketinin temel içeriğini oluşturmaktadır.

Kesin Kayıt Süreci:

 • Bu etapta J-1 vizesine başvurabilmeniz için gereken DS-2019 formunun hazırlanması için gerekli olan işlemler yapılır.

Full Placement:

Sponsor firma tarafından sunulan iş fırsatı içerisinden kendinize ve amaçlarınıza uygun bir iş seçersini. İş seçiminde zorlanmanız durumda GYG Global tarafından size farklı iş imkanlarının sunulmasını veya tavsiyelerde bulunmasını talep edebilirsiniz.

Self Placement:

İnternet ortamında, fuarlarda veya kendi imkanlarınızla işinizi bulabiliyorsanız J-1 vizesi için gerekli olan DS-2019 formunun hazırlanması için işvereninizle iş anlaşmasının bir kopyasını GYG Global’e sunmanız yeterlidir.

 • Program ücretinin geri kalan kısmı, vize randevu ücretini ve Sevis ücretini yatırın.

Amerika Vize Başvurusu:

 • Vize dosyanızın kontrol edilmesini istiyorsanız vize için hazırladığınız tüm belgeleri randevu tarihinden önce GYG Global’e göndermeniz istenir. GYG Global vize dosyanızı inceleyerek varsa eksiklikleri size bildirir.
 • GYG Global tarafından vize mülakatı için randevunuz alınır ve mğlakat tarihine kadar tüm vize belgelerinin eksiksiz hazırlanması sağlanır. Mülakat için belirlediğiniz belirli bir tarih varsa mülakat randevusu bu tarihe göre alınır.
 • Vize başvuru için gerekli belgeler; Vize randevusu konfirmasyon sayfası, DS-2019 formu, İngilizce öğrenci belgesi, kapalı zarfta İngilizce transkript, DS-160 formu konfirmasyon sayfası, Sevis ücreti ödendi konfirmasyon sayfası.


Seyahat Hazırlığı:

En ekonomik uçak bileti seçenekleri için henüz vize aşamasındayken uçak bileti rezervasyonlarınız yapılır. Program başlangıç tarihi yaklaştıkça oryantasyon, acil durum telefonları ve ABD’de yapmanız gereken temel işlemlerle ilgili düzenli olarak bilgilendirilirsiniz.

Vergi İadesi:

Work and Travel programını tamamlayıp Türkiye’ye döndükten sonra da sizi yalnız bırakmıyoruz. ABD’de ödediğiniz vergilerin iadesi konusunda bize ulaştırarak vergi iade işlemlerini bizim aracılığımızla tamamlayabilirsiniz.

ABD’de çalışarak gelir elde eden herkes hangi ülke vatandaşı olursa olsun ABD’ye gelir vergisi ödemek zorundadır. Bu vergiler siz maaşınızı alırken işveren tarafından massşınızdan kesilerek devlete sizin adınıza ödenir. ABD’de yasal olarak çalışıp Türkiye’ye dönen her wat katılımcısı Internat Revenue Service (IRS) aracılığı ile ABD’de ödediği vergileri geri alma hakkına sahiptir. Siz Türkiye’ye döndükten sonra işvereniniz size W-2 formunu yollayacaktır. Bu form yıllık gelir düzeyine bağlı olarak ödemiş olduğunuzvergilerin size geri dönmesini sağlayan formdur. Vergi iade miktarı gelir seviyenize ve çalıştığınız eyalaetin vergi oranlarına göre belirlenmektedir.