PATHWAY

Pathway programları, yurt dışında bir lisans ya da yüksek lisans programına başvuruda bulunacak uluslararası öğrencilerin, ihtiyaç duyacakları beceri, bilgi ve nitelikleri geliştirmelerine yardımcı olur. Bir Pathway programı, sahip olmanız gereken ideal temeli sağladığı gibi akademik yolculuğunuz için de başlangıç sağlar. 

Üniversiteye geçiş programları olarak bilinen pathwayler, becerilerinizi ve niteliklerinizi artırırken en üst düzey üniversitelere erişmenizi sağlar. Genellikle üniversite derecelerinden çok daha esnek giriş koşullarına sahiptir ve yüksek öğrenim yolculuğunuz için ihtiyaç duyacağınız temel akademik becerileri geliştirmenize yardımcı olur. 

Pathway programı nedir?

Pathway programı, öğrencilere bir lisans veya yüksek lisans derecesinin akademik gerekliliklerini hızlandırmak için tasarlanmış bir derstir. Odak noktası, eğitim alacağınız derece düzeyinde üstlenilecek konu alanıyla ilgili temel beceri, bilgi ve yeterlilik üzerinedir.

Pathway programları, doğrudan üniversiteye giriş için başvuru veya kabul koşullarını tam olarak karşılamayan, ancak bunu yapma potansiyeline sahip öğrencilere yardımcı olur. Programlar ayrıca yüksek öğretimde başarı için kritik olan İngilizce dil becerilerini geliştirmeyi de amaçlamaktadır. Bir geçiş programının başarıyla tamamlanması, çoğu üniversitede bir lisans veya yüksek lisans derecesine kaydolmaya yol açar. 

Foundation programları olarak adlandırılan bazı pathway programlarının giriş koşulları biraz daha düşüktür. Hazırlık programları, hayati akademik becerileri öğretir ve sonunda öğrencilerin daha önce uygun şartları sağlayamadıkları bir dereceye başlamalarına izin verir. Diğer durumlarda, öğrenciler doğrudan istedikleri derecenin ikinci yılına girmelerine izin veren, birinci yıla eşdeğer bir programı tamamlayabilirler.

Pathway sağlayıcı nedir?

Pathway sağlayıcıları, İngilizce dil programları ve mesleki eğitim dahil olmak üzere lisans eğitimine hazırlanan öğrencilere kurslar ve programlar sunmak için üniversitelerle ortaklık kurarlar. Yüksek öğrenimde uzman bilgi ve uzmanlığa sahip profesyonel eğitim sağlayıcılarıdır. Ayrıca öğrencilere büyük fayda sağlayan küresel kurumlar ve endüstri bağlantıları ağına sahiptirler. Pathway sağlayıcıları, genellikle üniversite kampüs temellidirler. Yani uluslararası öğrenciler, derecelerine göre kredi kazanırken tam bir öğrenci deneyiminin keyfini çıkarırlar. 

Bir Pathway programını tamamladıktan sonra hangi kalifikasyonu alıyorsunuz?

Pathway programları, öğrencileri üniversiteye hazırlamak için tasarlanırken, aynı zamanda lisans derecesine giriş için onlara kredi kazandırır. Bazı geçiş kolejleri, sertifikalar veya diplomalar gibi bağımsız nitelikler sunarken, her şeyden önce öğrencilerin bir üniversite diplomasına girme hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. 

Birçok üniversite, özel olarak uluslararası öğrenciler için hazırlık programı müfredatlarını tasarlar ve düzenler. Bir pathway programında gerekli akademik seviyeye ulaşırsanız, seçtiğiniz üniversite derecesine otomatik kabul çok gerçek bir olasılıktır. Unutmayın, her zaman lisans derecesi giriş koşullarının ne olduğunu ve muhtemel üniversitenizin ilgili geçiş programını tamamladıktan sonra kabulü garanti edip etmediğini kontrol etmenizde fayda var.

Bir Pathway programı için kabul koşulları nelerdir?

Bir pathway programına giriş koşulları, seçtiğiniz alana ve eğitim aldığınız ülkeye göre farklılık gösterecektir. Ancak dikkate alınması gereken bazı genel kurallar vardır. 

Birincisi, konuya özel veya birinci yıl eşdeğeri geçiş programlarının genel bir temel eğitim kursundan daha yüksek İngilizce dil gereksinimlerine sahip olabilmesidir. Bu özellikle hukuk, sosyal bilimler, beşeri bilimler ve işletme konularında geçerlidir. 

Genel bir hazırlık programı için 5.5'ten düşük bir bant olmaksızın 5.5 IELTS puanına ihtiyacınız olacaktır. Bu, GCSE İngilizce seviye C notuna, Uluslararası Bakalorya standart seviye 4'e veya 46 ila 59 arasında bir TOEFL puanına eşdeğerdir. 

Konuya özel veya birinci sınıf eşdeğeri programlar veya hukuk ya da sosyal bilimler gibi disiplinlerde, IELTS puanınızın en az 6.0 olması ve 5.5'ten düşük bir bant olmaması gerekir. Bu, Uluslararası Bakalorya standart seviye 5'e veya 60 ila 78 TOEFL puanına eşdeğerdir. 

Bir pathway programı için akademik giriş koşulları, takip etmeyi düşündüğünüz konuya bağlı olacaktır. Örneğin; mühendislik, işletme, muhasebe veya bilim dereceleri okumak istiyorsanız, matematik veya fizik derslerini önceden almış olmanın çok önemli olduğunu göreceksiniz. Uluslararası bir öğrenci olarak, ayrıca Uluslararası Bakalorya yeterliliğine veya eşdeğerine sahip olmalısınız. 

Pathway programları ne kadar sürer?

Bir pathway programını tamamlamanızın süresi, birkaç faktöre bağlıdır. Bunlar, hangi dersleri aldığınızı, ikinci olarak okuduğunuz üniversiteyi ve son olarak müfredatınızın yapısını içerir. Ortalama olarak, yol programlarının tamamlanması altı ay ila bir yıl sürer. 

Programın tamamlanması, tüm önemli teslim tarihlerine ulaşmanıza ve gerekli sonuçları elde etmenize bağlıdır. Bu, derslere ve laboratuvar oturumlarına katılmanın yanı sıra kendi kendine yönlendirilen görevler ve öğrenme için bir çalışma takvimi geliştirmek anlamına gelir. İlerlemek için gereken kredileri kazanmak için kursunuz sırasında birkaç değerlendirmeyi tamamlamanız gerekir. Ayrıca genel bilginizi test eden bir final sınavına girmeniz gerekebilir. 

Bir Pathway programından sonra ne yapmalı?

Bir pathway programının hedefleri, sizi hayalinizdeki dereceye götürmek, seçtiğiniz alanda temel becerilerinizi geliştirmek ve kariyer fırsatları yaratmaktır. Yüksek öğrenim yolculuğunuzun temelini atmak ve sizi başarıya hazırlamak için bir pathway programı vazgeçilmezdir.

Pathway programınızı tamamladıktan sonra yeni becerilerinizi, eğitiminize devam ederken bir staj veya işe yerleştirmeye sağlanmak için de kullanabilirsiniz. Gerçek dünya deneyiminin değerini asla küçümsemeyin.