Czech Technical


CZECH TECHNİCAL UNIVERSITY

Prag, Orta Avrupa’nın kalbinde yer alır ve Avrupa’nın en çok ziyaret edilen ilk 3 şehrinden bir tanesidir. Hem Avrupa’da her yere yakın olması hem de farklı kültürleri bir arada barındırması, yurt dışında eğitim almak isteyen öğrenciler için, Prag’ı ön plana çıkarmaktadır. Ayrıca Prag, diğer birçok Avrupa şehrine nazaran çok daha ekonomiktir.

Köklü bir eğitim tarihine sahip olan Çekya’da ilk üniversite 1348 yılında Prag’da kurulmuştur. Özellikle sağlık alanındaki üniversiteleri ile tercih sebebi olan Prag, teknik ve ekonomi üniversiteleri ile de öne çıkmaktadır. YÖK’ün baz aldığı dünyanın en iyi 1000 üniversitesi listesinde birçok üniversite barındıran Prag’da eğitim alırken diploma denkliğiyle ilgili bir kaygınız olmayacaktır.

Lisans Eğitimi Kabul Şartları

Çek Teknik Üniversitesi, Türkiye’den gelen öğrencilerden üniversite giriş şartı istememektedir. Üniversite kabul için lise not ortalamanızın 70 ve üzeri olması ve eğitim almak istediğiniz bölüme uygun alandan mezun olmanız gerekmektedir. Prag şehrinde alacağınız hazırlık eğitiminden sonra üniversitenin kendi bünyesinde yapmış olduğu teste girip başarılı olmanız gerekmektedir.

Çek Teknik Üniversitesinde Çek dilinde verilen eğitim ücretsizdir. Yani eğitim için herhangi bir ücret vermenize gerek yoktur. Bu açıdan oldukça ekonomik bir eğitim alabilirsiniz.

Konaklama Seçenekleri

Üniversite Yurtları
Prag’da konaklama bulmak diğer Avrupa şehirlerine göre çok daha kolaydır. Prag’da en çok tercih edilen konaklama seçeneği üniversite yurtlarıdır. Üniversitelerin yurtlarında ortalama konaklama ücretleri 150-250 Euro arasındadır.

Öğrenci Evleri
Prag’da özel ev kiralama seçeneği, öğrencilerin hazırlık dönemini bitirdikten sonra arkadaşları ile tercih edebileceği bir seçenek olabilir. Öğrenci evi bulmak hem zordur hem de daha maliyetlidir.

Özel Yurt / Hostel Konaklamaları
Prag’da eğitim alan öğrenciler tarafından çok tercih edilmemektedir.

Çek Teknik Üniversitesinin YÖK Denkliği Var mıdır?

Çek Teknik Üniversitesi, Times Ranking, QS Ranking ve Shanghai Ranking gibi YÖK’ün de baz aldığı ”Dünyanın En İyi Üniversiteleri” listeleri arasında olmayı başarmış, dünya çapında tanınan bir üniversitedir. Bu sayede Çek Teknik Üniversitesinde eğitim gören öğrencilerin Türkiye’de diploma denkliği alınabilmektedir.