Collegecork

UNIVERSITY COLLEGE CORK

GENEL BİLGİ

University College Cork UCC, benzersiz eğitim programları sunmaktan ve küresel çapta öneme sahip bir araştırma topluluğunu desteklemekten gurur duyan öncü bir üniversitedir. Üniversite’nin değerleri, fikir çeşitliliğini, bilgi alışverişini ve kariyer tutkularını destekleme üzerine kuruludur. Okul, dünya genelinde yüzlerce kuruluş ile işbirliği yapmakta ve dünya genelinde binlerce öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. UCC tarafından sunulan konu alanlarının 16’sı küresel sıralamalarda en üst seviyelerde yer almakta olup üniversite, Sunday Times tarafından verilen ‘Yılın İrlanda Üniversitesi’ (‘Irish University of the Year’) ödülüne 5 kez layık görülmüş olup dünya genelindeki üniversiteler arasında ilk %2’de yer alır.

Cork şehri öğrenim görmek ve gelişmek için benzersiz bir konuma sahiptir. Yakın dönemde, öğretim mükemmeliyetine olan bağlılığı dolayısıyla UNESCO Öğrenim Şehri olarak adlandırılan Cork, muhteşem bir doğa manzarası içerisinde kurulu bir kültür ve iş merkezidir. İrlanda’nın geri kalan bölümü, Birleşik Krallık ve Avrupa ile harika bağlantılara sahip olan UCC, ister bireysel, ister akademik ister profesyonel açıdan kıtayı keşfetmek için harika bir yerdir.

1845 yılında kurulduğundan bu yana UCC, büyümeye, gelişmeye ve yenilikler üretmeye ara vermemiştir. Araştırma alanındaki başarısı, sürdürülebilir bir kampüs ve yepyeni tesislerinin yanı sıra üniversite, dünya çapından personel ve öğrencilerden oluşan benzersiz bir topluluğa ev sahipliği yapar. UCC’de öğrenim görmek, Avrupa’nın en samimi ve en canlı şehirlerinden birinde hayatın tadını çıkarmak anlamına gelir.

Yıllık ortalama öğrenim ücreti

Lisans €18,820 Yüksek lisans €16,120

Harcamalar

Yaşam masrafları €15,120 Kampüs konaklama €5,700

Yenilikler

2020 yılı, UCC’nin Çevre Eğitimi Derneği (Foundation for Environmental Education) tarafından kurulan öncü Yeşil Bayrak ödülünü alan küresel çaptaki ilk üniversite oluşunun onuncu yıldönümüdür. Üniversite, bu prestijli dönüm noktasına eriştikten sonra sürdürülebilirlik ve çevre konularında öncülük etmeye devam etmiştir. Günümüzde, sorumlu tüketim ve üretim kategorisinde Times Yükseköğretim sıralamasında dünyada birinci sırada yer alır. UCC’deki öğrenciler, üniversite genelinde sürdürülen olumlu eylemlerin ardındaki ilham ve itici güç olup kendilerini alanlarına adayan personelin uzmanlık ve azimleri aracılığıyla desteklenir.

Üniversitenin sürdürülebilir bir eğitim kurumu olarak elde ettiği dünyada dikkati çeken başarılardan bazıları arasında fosil yakıt yatırımlarından tamamen kaçınma, İrlanda’nın ilk üniversite ‘Farm to Fork’ gıda kampanyasına ev sahipliği yapma ve son yıllarda karbon ayak izini üçte bir azaltma gibi adımlar yer alır.

UCC, 26.000 öğrenciye büyük bir fayda sağlayacak olan yepyeni öğrenci hizmetleri ve öğrenim merkezinin açılışını resmi olarak gerçekleştirmiştir. Eskiden üniversitenin kampüsünde bulunan en eski binalardan biri, 170 yıllık tarihi binanın görkemini ve güzelliğini koruyarak ve aynı zamanda köklü bir dönüşüm geçirerek son teknoloji ile donatılmış, modern bir tesis sunan kampüsün merkezinde kurulu ‘The Hub’a dönüştürülmüştür.

The Hub adlı bu yeni tesis, sağlıklı yaşam, kariyer tavsiyeleri, engelli desteği ve öğrenci deneyimi ofisi dahil olmak üzere tüm öğrenci hizmet çeşitlerini sunan kapsamlı bir merkezin yanı sıra öğrenim ve etkinliklerin gerçekleştirebileceği bir alan sunar. Buna ek olarak, üniversite sayıları yüzü aşan benzersiz öğrenci kulübü ve topluluklarına ev sahipliği yapar. Bu yüzden, yeni gelen veya halihazırda öğrenim görmekte olan öğrencilerin, üniversite yaşamı için ihtiyaçları olan her şeyi bulmak için uzağa gitmelerine gerek kalmayacaktır.

Mezun Sonuçları

UCC’de öğrenim görmek, İrlanda’da veya uluslararası düzeyde mezun istihdam seçenekleri arayan öğrenciler için harika fırsatlara kapı açar. Kurum öğrencilerinin %93’ü mezuniyetten sonra bir işe yerleşmektedir. Küresel çaptaki araştırma kurumları arasında ilk %1’de yer alan bu kurumdan alınacak derece sayesinde, iş piyasasında UCC mezunlarının önüne geçmek zordur.

Üniversitenin konumu istihdam için harika bir avantaj sağlar. Avrupa Birliği’nde İngilizce konuşulan bir ülkede bulunması ve mezunlara yönelik işveren yaklaşımında Avrupa genelinde birinci sırada yer alması dolayısıyla, UCC mezunu olmak harika bir rekabet üstünlüğü sağlar.

UCC programlarının pek çoğu, her ikisi de üniversite sonrasında iş arama sürecinde büyük bir artı sağlayacak olan derece programı veya yurtdışı eğitiminin bir parçası olarak ücretli staj seçenekleri sunar. İrlanda’da öğrenim görmek İngilizce yeterliliğini güçlendirmenin harika bir yolu olup uluslararası öğrenim fırsatı öğrencilere çok değerli dil becerileri kazandırır.

Cork şehri, üniversite sonrası istihdam ve kariyer gelişimi açısından çok zengin imkânlar sunar. UCC öğrencileri, öğrenimlerinin ardından kendine 12 aya kadar ülkede kalma veya çalışma imkânı tanıyacak olan öğrenim sonrası çalışma vizesi alabilirler. Sonuç olarak, öğrenciler Cork şehrinde ofisleri bulunan Apple, Pfizer ve Dell gibi çokuluslu şirketler dahil olmak üzere küresel iş piyasasında heyecan verici fırsatlar yakalayabilirler.

Öğretim Kalitesi

UCC, dünya genelindeki kurumlar arasında ilk %2’de yer alması dolayısıyla dünyadaki en öncü kurumlardan biridir. Dünya standartlarındaki araştırmalara olan bağlılığı ile desteklenen onlarca konu alanını kapsayan muhteşem öğretim programları aracılığıyla bu küresel şöhretini sürdürmeye devam eder. Üniversite, İrlanda’nın bilgi tabanlı rekabetçi ekonomisinde çok önemli bir rol oynayan araştırma odaklı bir kurumdur.

Kurumun araştırma başarısına yönelik stratejisi, kaliteli altyapı ile desteklenen küresel ölçekte bağlantılı araştırma gruplarına dayanır. UCC, dünya genelinde yüzlerce üniversite ile olan işbirliği sayesinde kendini geliştirmekte ve İrlanda genelinde akademik araştırma geneline göre en yüksek rakamlara erişmektedir. Üniversite, Araştırma ve Geliştirme alanına her yıl 90 milyon EUR’nun üzerinde yatırım yapmakta olup dikkat çeken bir hızda büyümeye devam etmektedir. Bu başarı aynı zamanda, UCC’de araştırma ve öğrenimin gerçek anlamda uluslararası olduğu anlamına gelip öğrencilere, hızla değişen dünyada bile daha bağlantılı alanlarda dünya standartlarındaki programlarda öğrenim imkânı sunacaktır.

UCC, öğretim ve araştırma mükemmelliyetini ayrı öncelikler olarak görmez; bunun aksine, bu ikisini bir araya getirmenin öğrencilerine sağlayacağı büyük potansiyeli görür. Sonuç olarak, UCC’deki öğrenciler önde gelen akademik uzmanlardan ve profesyonel araştırmacılardan eğitim alma ve onlarla birlikte çalışma imkânı bulur ve seçkin derece diplomalarına erişebilmek için gerekli temeli sunan harika bir eğitim alırlar.

Giriş koşulları

UCC’de öğrenim görmek için adayların, İrlanda Öğrenim Sertifikası’na eşdeğer bir eğitim yeterliliğine sahip olduklarını kanıtlamaları gerekir. Tüm adaylar, her birinin özel yeterlilikleri dikkate alınarak teker teker değerlendirilir. Belirli bir lisans programı için gereken minimum puan şartını öğrenmek için öğrenciler, Lisans Eğitim Rehberi’ne göz atmalıdır. 

UCC’de derece programları İngilizce olarak yürütülür; dolayısıyla, adayların İngilizce yazma, konuşma ve anlama alanlarındaki yeterliliklerini ve yeteneklerini kanıtlamaları gerekir. Anadili İngilizce olmayan potansiyel öğrencilerin, kabul gören bir İngilizce dil sınavından alacakları veya okul bitirme ya da kayıt sınavı aracılığıyla elde edecekleri minimum puan ile İngilizce dil yeterliliklerine dair kanıtları program başvuruları ile birlikte sunmaları gerekir.

Öğrenci Desteği

UCC’de öğrenim gören uluslararası öğrenciler, üniversitedeki zamanları boyunca öğrenci odaklı çeşitli ve kaliteli destek hizmetleri aracılığıyla destekleneceklerinden emin olabilirler. Bu hizmetler, bireysel, akademik ve uluslararası alanlarda çeşitli tavsiyeler, destek ve kaynaklar sunar.

Üniversite, Uluslararası Ofis aracılığıyla uluslararası öğrencilere hepsi bir arada, temel hizmetler sunar. Ofis, başvurudan uçuş öncesi bilgilendirme, göçmenlik tavsiyeleri, öğrenim programı tavsiyesi, kayıt ve oryantasyona kadar üniversite deneyiminin her adımına dair bilgi ve tavsiyeler sunar. Ofiste görev yapan destek personeli aynı zamanda, öğrenci sağlıklı yaşamı ve konaklaması dahil olmak üzere UCC’de yaşama dair çok daha fazla pratik alanda yönlendirme sunar.

Uluslararası Ofis, aynı zamanda akademik yıl boyunca zengin bir sosyal etkinlik ve faaliyet programı yürütür; bu da uluslararası öğrencilere hızlı bir şekilde arkadaş kurma ve canlı bir topluluğa katılma imkânı tanır. Bunlar arasında, karşılama etkinlikleri ve her baharda düzenlenen ve yerli ve yabancı öğrencilerle kültürel deneyim alışverişinde bulunma ve yeni bağlantılar kurma fırsatı sunan Uluslararası Kültür Festivali yer alır.

Burslar ve Finansman

Üniversite her yıl mevcut çeşitli programları genelinde yerli ve yabancı öğrencilere binlerce burs ve hibe seçeneği sunar. Bu imkânlar, UCC’nin bağışçılarla olan ortakları aracılığıyla sunulmakta olup üniversitenin Cork’ta öğrenim gören öğrencilere hem akademik hem de finansal açıdan önemli bir destek sağlayabilmesine yardımcı olur. Bu fon imkânları, spor başarıları, akademik performans dahil olmak üzere farklı alanlar aracılığıyla kazanılabilir ya da özel engellerle başa çıkma veya yeni deneyimler kazanma konusunda öğrencilere yardımcı olma amaçlı verilir. Üniversite, her milletten, kültürel geçmişten veya yetenek alanından öğrencilere burs seçenekleri sunmaya önem verir. UCC’de öğrenim gören öğrenciler, aşağıdakiler dahil olmak üzere çok sayıda konu alanda fon desteğine başvuru yapabilirler:

İrlanda Evrensel Öğrenci Desteği (SUSI)

Yerel Yönetim Hibesi (Local Authority Grant - LAG)

Öğrenci Destek Fonu (SAF)

UCC öğrencilerine yönelik burslar

Ek bir ekonomik destek, burs ya da hibe arayan tüm uluslararası öğrenciler, mevcut çeşitli imkanları keşfetmek için uluslararası burs listesine göz atabilirler.