Collegedublin

UNIVERSITY COLLEGE DUBLIN

GENEL BİLGİ

University College Dublin (UCD), İrlanda'daki en uluslararası ve çeşitliliğe sahip üniversitedir. Dublin'in hareketli başkentinde bulunan UCD, 130 farklı ülkeden 8.500 öğrencisiyle küresel bir topluluğa ev sahipliği yapmaktadır.

UCD, dünya çapındaki yüksek öğretim kurumlarının ilk %1'inde yer almaktadır. 2022 QS World University Rankings sıralamasında UCD, dünyada 173. sırada yer almıştır. Üniversitenin mezunlarının %93'ü, programlarını tamamladıktan sonraki altı ay içinde işe girmekte veya yüksek öğrenime devam etmektedir.

Birçok öğrenci, öğretim ve araştırma kalitesi için UCD'yi tercih etmektedir. Program seçenekleri ve kapsamlı deneyim fırsatı öğrencilerin ilgisini çeken diğer faktörler arasındadır. Ana üniversite kampüsü Belfield, Dublin'de, 133 hektarlık güzel park alanı arazisinde yer almaktadır.

UCD, öğrencilerin ilgi alanlarını keşfetmek ve yeni arkadaşlar edinmek için katılabilecekleri sayısız kulüp ve topluluğa sahiptir. Buna ek olarak, cana yakın kampüs ortamıyla yurt dışında öğrenim görmek isteyenler için benzersiz bir deneyim sunar.

UCD'deki yabancı öğrenciler, modern şehirlerin yanı sıra binlerce yıllık tarihi ve kültürü barındıran bir ülkede yaşamanın keyfini çıkarırlar. Dünya genelinde ilk 10'da yer alan eğitim sistemi ile İrlanda, hem lisans hem de lisansüstü eğitim için ideal bir konumdur. UCD mezunları; hükümet, endüstri, STK ve diğer kuruluşlarda en çok rağbet gören pozisyonlar için tercih edilmektedir.

Dünyadaki en açık ve küresel bağlantılı ülkelerden biri olarak İrlanda, dünya pazarlarına fırsatlar sunmaktadır. Coğrafi konumu, AB ve Euro bölgesi üyeliği ile kolayca erişilebilen uluslararası bağlantılara sahiptir.

Yıllık ortalama öğrenim ücreti

Lisans €22,450 Yüksek lisans €18,330

Harcamalar

Yaşam masrafları €20,220 Kampüs konaklama €12,000

Yenilikler

UCD, istihdam edilebilirlik açısından İrlanda’da birinci ve dünya genelinde 87. olmaktan gurur duyar (2022 QS World University Graduate Employability Rankings). İrlanda genelindeki sıralamasını 2018’den bu yana korumaktadır ve işverenlerle olan mükemmel ilişkileri sayesinde üst sıralardadır. HEA raporu, 8 yıllık bir sürenin ardından UCD lisans ve lisansüstü öğrencilerinin İrlanda üniversiteleri içinde en yüksek ortalama yıllık kazanca sahip olduğunu göstermektedir.

Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) çerçevesinde üniversiteleri değerlendiren Times Higher Education Impact Rankings, UCD’yi dünya genelinde 22. sırada göstermiştir. Üniversite, “Geleceğe Yükseliş” stratejisini uygulamaya geçirerek 12 sıra yükselmiştir. Bu stratejinin ana alanlarından bir tanesi sürdürülebilir bir küresel toplum oluşturmaya çalışmaktır.

Üniversite, iki SKA’da İrlanda’daki üniversiteler arasında iyi bir derece yakalamıştır:

  • SKA 8: İnsana yakışır iş ve Ekonomik Büyüme için 41
  • SKA 9: Sanayi, yenilikçilik ve altyapı için 32

Eşitlik, Kültür Çeşitliliği ve Kapsayıcılık Başkan Yardımcısı ve Sosyal Bilimler Dekanı Profesör Colin Scott: “Güncel sıralamalar, UCD’nin araştırma, bilgi aktarımı ve yönetim yoluyla Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarını geliştirme konusundaki başarılarını ve bağlılığını yansıtmaktadır.”

Öğretim Kalitesi

UCD'de Eğitim Kalitesi

UCD, 2021 QS World Subject Rankings sıralamasında, 38 konu alanının eğitiminde dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer almıştır. Üniversitenin en iyi performansı, bir önceki yıla göre dokuz basamak yükselerek dünya çapında 23. sıraya yükselen Veterinerlik Bilimi alanında olmuştur. Bu aynı zamanda İrlanda'nın bu yılki listelerde en yüksek sıradaki programı olmuştur. Ayrıca, Sporla İlgili Konu Alanları 34. sırada olmak üzere UCD'deki diğer üç konu alanı da ilk 50'de yer almıştır. Kütüphane & Bilgi Yönetimi 45. sırada ve Petrol Mühendisliği 50. sırada yer almıştır.

UCD Michael Smurfit İşletme Okulu, Financial Times'ın önde gelen Avrupa İşletme Okulları hakkındaki raporunda 23. sırada yer almaktadır. Lisansüstü işletme okulu, 2000'den beri Financial Times'ın MBA sıralamasında sürekli olarak ilk 100'de yer almıştır.

UCD en iyi uluslararası onaylı müfredata sahiptir. UCD öğrencileri Pekin, Dubai ve New York gibi şehirlerdeki merkezlerle Universities 21, UNICA ve Dünya Üniversiteler Ağı dahil olmak üzere çeşitli uluslararası araştırma ve eğitim ağlarının üyesi olan küresel bir üniversitede eğitim görmenin tadını çıkarabilirler.

Akademik kadronun %30'undan fazlasını yabancı akademisyenler oluşturmaktadır ve araştırma personelinin %50'sinden fazlası İrlanda dışından gelmektedir.

Lisans müfredatı geniş ve kapsamlıdır. Öğrencilerin ilgilendikleri diğer bölümleri keşfedebilecekleri UCD Horizons programı sunulmaktadır. Tüm programlar hem temel hem de seçmeli derslere sahiptir, bu sayede herkes özgün bir şekilde uyum sağlayabilir ve kendini geliştirebilir.

İki adet kampüs ve ilgili araştırma ve öğretim merkezi ile UCD, lisansüstü öğrenciler için canlı bir mezun topluluğuna ev sahipliği yapmaktadır. Doktora, yüksek lisans, diploma ve sertifika programları dahil olmak üzere birçok program seçeneği mevcuttur.

Giriş Koşulları

Akademik ve İngilizce dili giriş gereksinimleri programa göre değişir. Başvuru kabul ekibi, dünyanın her noktasından gelen başvuruları değerlendirme konusunda deneyimlidir. Öğrenciler ülkelerini seçerek kabul şartları hakkında daha fazla bilgi alabilirler. 

Aday öğrenciler, Üniversitenin Çevrimiçi Başvuru Sistemini kullanarak 1 Ekim'den itibaren UCD başvurularını yapabilir. Lisans programları için son başvuru tarihi 15 Temmuz'dur. Lisansüstü başvuruları için genellikle bir son başvuru tarihi yoktur. Bütün başvurular için hızlı kabul uygulanır, bazı programlara diğerlerinden daha fazla talep vardır ve son başvuru tarihinden önce kontenjan dolabilir, bu nedenle öğrencilere erken başvurmaları önerilmektedir.

İngilizce diliyle ilgili şartlar

Tüm programlarda İngilizce eğitim verilir, yabancı öğrencilerin İngilizce yeterlilik seviyelerini kanıtlamaları gerekmektedir. Normal şartlarda hem lisans hem de lisansüstü öğrenciler için her dalda en az 6,0 puan koşuluyla 6,5 genel IELTS puanı yeterlidir, ancak bazı programların daha yüksek gereksinimleri olabilir.

Geçiş (Pathway) Programları

UCD, lisans ve lisansüstü eğitim için birçok geçiş programı sunmaktadır. Bu programlar, doğrudan giriş gereksinimlerini karşılamayan öğrenciler için tasarlanmıştır. 

Uluslararası Eğitim Merkezi tarafından desteklenen ve birinci sınıf bir öğrenim ortamına sahip olan Uluslararası Hazırlık Yılı geçiş programındaki öğrencilere mükemmel bir destek ve rehberlik sağlanmaktadır. Bu sayede lisans derecesi eğitimlerinde güvenle ilerlemek için gereken becerileri geliştirebilirler. 

Lisansüstü eğitim için de bir hazırlık programı bulunmaktadır. UCD yüksek lisans öncesi geçiş programı, öğrencilerin yüksek lisans düzeyinde yeni bir öğrenim kültürünün zorluklarına başarıyla uyum sağlamaları için İngilizce dili ve akademik becerilerin geliştirilmesini amaçlamaktadır.

Tesisler

UCD, öğrencilere İrlanda'daki en iyiler arasında kabul edilen geniş ve kapsamlı tesis olanakları sunar. Öğrenciler için formda kalmaktan topluluklara katılmaya kadar birçok etkinlik fırsatı mevcuttur. Öğrenci Merkezi ve UCD Spor ve Fitness kompleksi, kampüsteki öğrenci yaşamının odak noktasıdır. Öğrenci Merkezinde 600 kişilik bir konferans salonundan 3 boyutlu sinemalara, çeşitli mağazalara ve sosyal mekanlara kadar her türlü imkânın bulunduğu kaliteli tesisler yer alır. Aynı zamanda bir eczane ve tıp merkezi ile öğrenci sağlığına dikkat edilmektedir.

Öğrenci toplulukları ve ağları, öğrencilerin ilgi alanlarını keşfetmeleri ve yenilerini geliştirmeleri için harika bir seçenektir. 80'in üzerinde sayıda bulunan öğrenci toplulukları, yabancı öğrencilerin yeni bireylerle tanışmaları için gereken fırsatları sağlama konusunda oldukça etkilidir. Çeşitli etkinlikler ve faaliyetler düzenleyen Uluslararası Öğrenci Topluluğu ve Erasmus Öğrenci Ağı (ESN) bu konudaki örneklerdendir.

Spor ve Fitness Merkezi çok iyi donanımlara sahiptir ve öğrencilerin form düzeyine bakılmaksızın birçok aktivite sağlamaktadır. 50 metrelik yüzme havuzu, tırmanma duvarı, squash kortları ve bisiklet salonlarına kadar her şeyden yararlanılabilir. Ayrıca futbol, rugby, hokey sahaları ve tam donanımlı bir spor salonu bulunmaktadır.

Burslar ve Finansman

UCD, öğrencilerin mükemmeliyetini ve başarılarını çeşitli burs ve hibe seçenekleriyle ödüllendirir. Bu ödüllerden bazıları sektör ve işverenler tarafından da takdir edilmektedir.

Üstün başarıları ödüllendirmek ve dünya genelindeki en iyi öğrencilerin ilgisini çekmek için UCD, yabancı öğrencilere birçok burs sunmaktadır. Rekabetin üst düzeyde olduğu bu burslar akademik başarı, ülke ve bölüme göre verilir.

Dünyanın her yerinden öğrenciler, kendilerine açık olan bursları bulmak ve başvurmak için burs arama aracını kullanabilirler. Öğrencilerin burs başvurusunda bulunabilmeleri için öncelikle UCD'de öğrenim görmek üzere bir teklif almaları gerekmektedir. Mevcut burs ve ödüllerden bazıları şunlardır:

  • UCD Küresel Mükemmellik Bursu
  • UCD Michael Smurfit Lisansüstü İşletme Okulu Bursu
  • İrlanda Hükümeti Bursu

Mezun Sonuçları

UCD Mezunları için Küresel Fırsatlar

İrlanda, eğitim sisteminin kalitesi açısından sürekli olarak dünya çapında ilk on içinde yer almaktadır. İrlanda'nın yüksek öğrenimi, rekabetçi ekonominin ihtiyaçlarına göre düzenlenmiştir. Avrupa genel merkezleri İrlanda'da bulunan yenilikçi ve ilerici küresel şirketler, sürekli olarak ülkenin yüksek eğitimli mezunlarını istihdam etmektedir. Bu şirketler arasında Google, Apple, Twitter, Facebook ve daha birçokları bulunmaktadır.

UCD mezunları her zaman talep görmektedir. Öğrencilerin yüzde 93'ü UCD'den mezun olduktan sonraki altı ay içinde profesyonel çalışma hayatına başlamakta veya ileri eğitime devam etmektedir.

Üniversite, üst düzey kuruluşlarda da çalışan 269.000'den fazla mezunun bulunduğu küresel bir mezun ağına sahiptir. UCD mezunlarının çoğu, İrlanda ekonomisi Euro bölgesinde en hızlı büyüyenler arasında olduğu için eğitimlerinden sonra İrlanda'da kariyerlerine devam etmektedir.

Birçoğu kendi alanında zirvelerde yer alan bireylere sahip UCD mezun ağı, 169’i aşkın ülkeye yayılmıştır. UCD mezunları hem uluslararası boyuttadır, hem de etkilidir. Üniversitenin mezunları arasında dört İrlanda Taoisigh (Başbakan), üç İrlanda cumhurbaşkanı, dört İrlanda kabine bakanı ve beş İrlanda Avrupa Komisyon Üyesi yer almaktadır.

Kariyer Ağı

UCD öğrencileri, karar alma ve kariyer planlarına yardımcı olmak için çeşitli şekillerde destek sağlayan Kariyer Ağından yararlanabilir. Hizmetleri arasında şunlar bulunmaktadır:

Bireysel kariyer rehberliği, Kaynak odası, Çalıştaylar Görüşme hazırlığı, CV desteği