Charles


CHARLES UNIVERSITY

Prag Şehri Hakkında

Prag, Orta Avrupa’nın kalbinde yer alır ve Avrupa’nın en çok ziyaret edilen ilk 3 şehrinden bir tanesidir. Hem Avrupa’da her yere yakın olması hem de farklı kültürleri bir arada barındırması, yurt dışında eğitim almak isteyen öğrenciler için, Prag’ı ön plana çıkarmaktadır. Ayrıca Prag, diğer birçok Avrupa şehrine nazaran çok daha ekonomiktir.

Köklü bir eğitim tarihine sahip olan Çekya’da ilk üniversite 1348 yılında Prag’da kurulmuştur. Özellikle sağlık alanındaki üniversiteleri ile tercih sebebi olan Prag, teknik ve ekonomi üniversiteleri ile de öne çıkmaktadır. YÖK’ün baz aldığı dünyanın en iyi 1000 üniversitesi listesinde birçok üniversite barındıran Prag’da eğitim alırken diploma denkliğiyle ilgili bir kaygınız olmayacaktır.

Lisans Eğitimi Kabul Şartları

Charles Üniversitesi, lisans eğitimi kabulü için lise not ortalamanızın 70 veya üzeri olması ve eğitim almak istediğiniz bölüme uygun alandan mezun olmanız gerekmektedir.

Prag şehrinde alacağınız hazırlık eğitiminden sonra üniversitenin kendi bünyesinde yapmış olduğu teste girip başarılı olmanız gerekmektedir. Charles Üniversitesinde Çekçe dilinde verilen eğitim ücretsizdir. Yani eğitim için herhangi bir ücret vermenize gerek yoktur. Bu açıdan oldukça ekonomik bir eğitim alabilirsiniz.

Konaklama Seçenekleri

Üniversite Yurtları
Prag’da konaklama bulmak diğer Avrupa şehirlerine göre çok daha kolaydır. Prag’da en çok tercih edilen konaklama seçeneği üniversite yurtlarıdır. Üniversitelerin yurtlarında ortalama konaklama ücretleri 150-250 Euro arasındadır.

Öğrenci Evleri
Prag’da özel ev kiralama seçeneği, öğrencilerin hazırlık dönemini bitirdikten sonra arkadaşları ile tercih edebileceği bir seçenek olabilir. Öğrenci evi bulmak hem zordur hem de daha maliyetlidir.

Özel Yurt / Hostel Konaklamaları
Prag’da eğitim alan öğrenciler tarafından çok tercih edilmemektedir.

Charles Üniversitesinin YÖK Denkliği Var mıdır?

Times Ranking, QS Ranking ve Shanghai Ranking gibi YÖK’ün de baz aldığı ”Dünyanın En İyi Üniversiteleri” listelerinde ilk 300 üniversite arasında olmayı başarmış, dünya çapında tanınan bir üniversitedir. Bu sayede Charles Üniversitesinde eğitim gören öğrencilerin Türkiye’de diploma denkliği alınabilmektedir. Özellikle sağlık alanındaki üst düzey eğitimi ile bilinir.

Charles Üniversitesi Hakkında Bunları Biliyor muydunuz?

Ünlü fizikçi Ernst Mach, Nobel ödüllü kimyager Jaroslav Heyrovsky, ülkenin kurucusu Tomas Garrigue Masaryk’in yanı sıra dünyaca ünlü bilim adamı Albert Einstein da bu Charles üniversitesinde profesörlük unvanını almıştır.

Times Ranking, QS Ranking ve Shanghai Ranking’de ”Dünyanın En İyi Üniversiteleri” listelerinde ilk 300 üniversite arasındadır.

Charles Üniversitesi, 1348 yılında Prag’da kurulmuştur ve Çekya’daki ilk üniversitedir.