Masaryk


MASARYK UNIVERSITY

Brno Şehri Hakkında

Brno, Çek Cumhuriyeti’nin en büyük ikinci kentidir. Brno, öğrenci şehri olarak da bilinir. Çekya’daki en yüksek öğrenci oranına sahip şehirdir. Uluslararası üniversiteler olduğu için yabancı öğrenciler tarafından da çok tercih edilmektedir. Bu sayede uluslararası öğrenciler, Çek öğrencilerle arkadaş olup yerel kültürü de yakından öğrenebilirler.

Brno’da yaşam maliyetleri Prag’dan daha ucuzdur. Bu şehirde yine yüksek hayat standartlarına sahip olup düşük bütçeyle bir yaşam sürebilirsiniz.

Lisans Eğitimi Kabul Şartları

Masaryk Üniversitesi, lisans eğitimi kabulü için lise not ortalamanızın 70 veya üzeri olması ve eğitim almak istediğiniz bölüme uygun alandan mezun olmanız gerekmektedir. Prag’da alacağınız hazırlık eğitiminden sonra üniversitenin kendi bünyesinde yapmış olduğu teste girip başarılı olmanız gerekmektedir.

Masaryk Üniversitesinde Çek dilinde verilen eğitim ücretsizdir. Yani eğitim için herhangi bir ücret vermenize gerek yoktur. Bu açıdan oldukça ekonomik bir eğitim alabilirsiniz.

Konaklama Seçenekleri

Üniversite Yurtları
Brno’da öğrenciler genellikle yurt konaklamasında kalmaktadır. Konaklama ücreti aylık 150-250 Euro aralığında değişmektedir.

Öğrenci Evleri
Brno’da özel ev kiralama seçeneği, öğrencilerin hazırlık dönemini bitirdikten sonra arkadaşları ile tercih edebileceği bir seçenek olabilir. Öğrenci evi bulmak hem zordur hem de daha maliyetlidir.

Özel Yurt / Hostel Konaklamaları
Brno’da eğitim alan öğrenciler tarafından çok tercih edilmemektedir.

Masaryk Üniversitesinin YÖK Denkliği Var mıdır?

Çekya, Avrupa Birliği üye ülkelerden bir tanesi olduğundan, üniversitelerinin YÖK tarafından tanınırlığı bulunmaktadır. Çekya üniversitelerinden mezun olduğunuzda Avrupa Birliği’ne üye tüm ülkelerde geçerli olan Mavi Diploma sahibi olursunuz. Bu diploma ile hem Avrupa’da hem de dünyanın bir çok ülkesinde rahatlıkla çalışabilirsiniz.