Business

DUBLIN BUSINESS SCHOOL

GENEL BİLGİLER

Dublin Business School 1975 yılında muhasebe ve işletme alanında eğitim veren bir kolej olarak kuruldu. Bu alanlarda gösterilen akademik başarılar sonucunda okul tam ve yarı zamanlı muhasebe, pazarlama ve bankacılık kursları sunarak faaliyetlerini genişletti. Dublin Business School 1989'da ilk lisans programını Liverpool John Moores University (LJMU) ile franchise düzenlemesi sonucunda başlattı. İki kurum arasındaki akademik ilişki yıllar içinde büyüdü ve güçlendi. DBS 1995 yılında LJMU'nun akredite edilmiş provizyon statüsüne sahip bir kurum haline geldi.

Dublin Business School 2000 yılında LSB College ile birleşti. Günümüzde LSB College, DBS Sanat Okulu olarak bilinmektedir. 2003 yılında Dublin Business School, Graham Holdings Company'nin eğitim bölümü olan Kaplan tarafından satın alındı. Kaplan günümüzde eğitim alanında bir dünya lideridir ve 37 ülkede 600'den fazla lokasyonda yılda bir milyondan fazla öğrenciye hizmet vermektedir.

Okul 2006 yılında European Business School’u satın alarak Avrupa pazarına girişdi ve büyümeye devam etti. Daha sonra, 2007'de DBS Portobello College'ı satın aldı. İrlanda’nın önde gelen üçüncü düzey bağımsız kolejlerinden Portobello College, iş ve hukuk alanında çeşitli lisans ve yüksek lisans programları sunmaktadır.

Günümüzde Dublin Business School İrlanda'nın en büyük bağımsız yüksek öğretim kurumudur. İşletme, Sanat ve Hukuk alanlarında geniş bir lisans, lisansüstü ve profesyonel program yelpazesi sahiptir.

Neden Dublin Business School’da Okumalıyım?

Dublin Business School’da eğitim almayı seçtiğinizde, İrlanda’nın en büyük bağımsız yüksek öğretim kurumunda olağanüstü bir eğitim alma şansına sahip olacaksınız. Sizi iş dünyasına hazır hale getirmeyi amaçlayan programlarda eğitim almak için başlıca sebepler şunlardır;

DBS, İrlanda'nın en büyük bağımsız üniversitesidir. 9.000'den fazla öğrencisi ile DBS, kapsamlı, tam zamanlı ve yarı zamanlı lisans, lisansüstü, profesyonel ve yönetici eğitim programları sunmaktadır.

İrlanda’nın önemli kurumlarından bir çok akreditasyona ve tanınırlığa sahiptir.

Akademik yönlendirme, kariyer tavsiyesi, mentorluk veya kişisel ilgi alanı gibi, eğitimin boyunca farklı destek türlerine ihtiyaç duyan öğrencilere bu alanlarda kapsamlı bir hizmet sunmaktadır.

Son 40 yılda, DBS, programlarının kalitesi konusunda önemli bir uluslararası üne kavuşmuştur. Bu tanınma hem hükümet düzeyinde hem de bireysel öğrenci bazında elde edilmiştir.

Tüm programlar başarılı bir kariyer için iş dünyasında yer alan profesyonel kuruluşlarla işbirliği içinde tasarlanmış ve geliştirilmiştir.

Tüm ana otobüs güzergahlarına sadece iki dakikalık yürüme mesafesinde yer alan DBS, Dublin şehrinin tam kalbinde yer almaktadır. Aungier Caddesi, George's Caddesi, Balfe Caddesi ve Dame Caddesi'nin önde gelen merkezi konumlarındaki eğitim binalarının hepsi birkaç dakikalık yürüme mesafesindedir.

En Çok Tercih Edilen Programlar

Lisans;

Pyschology, Social Sciences, Computing, Business, Marketing, Law, Accounting

Yüksek Lisans;

Psychotherapy, Business Administration, Digital Marketing, Data Analytics, Cybersecurity

İrlanda’da Yaşam

Para birimi Euro olan ve ana dilin İngilizce olduğu İrlanda’da yaşam standartları bir hayli yüksektir. Bir yandan teknolojiyi okullarda veya sosyal hayatınızda en üst seviyede yaşarken bir diğer yandan muhteşem doğasıyla sizi büyüleyecek şehirlere sahip olan İrlanda son 3 yılda öğrencilerin vazgeçilmezleri arasında yer almıştır. Müziğin, dansın ve dünyaca ünlü Irish Pub kültürünün Avrupa’da merkezi haline gelmesiyle biliniyor. Aynı zamanda halkın çok sıcak ve diğer toplumlara bakış açısının hoşgörülü olması sebebiyle öğrenciler gittikleri şehirlerde büyük bir rahatlığa sahip olmaktadırlar.

Dublin Ortalama Yaşam Giderleri

İrlanda’da öğrenci olarak yaşamınızı sürdürmek istiyorsanız işe başladıktan sonra maliyetlerinizin çokta fazla olmayacağını göreceksiniz. Pahalı bir ülke gibi gözükse de her öğrencinin kendi imkanlarıyla daha uygun standartlarda yaşaması mümkündür. Ortalama yaşam giderleri öğrenciden öğrenciye değişkenlik gösterir, temel yaşam ihtiyaçlarınız ile minimum gider seviyesinde yaşarken maksimum verimi alabilirsiniz. Aşağıda Dublin’de ortalama yaşam giderlerini inceleyebilirsiniz;

RestaurantFiyatMarketFiyat
McDonalds Menü (1 kişi)8.50 €Süt (1lt)0.95 €
Ortalama Restaurant (1 kişi)15.0 €Pirinç (1kg)1.72 €
Bira (0.33’lük)5.90 €Yumurta (12’li)2.85 €
Cappucino3.28 €Tavuk (1kg)8.63 €
Su1.60 €Kıyma (1kg)8.98 €

UlaşımFiyatDiğerFiyat
Tek kullanımlık bilet3.0 €Sinema bileti (1 kişi)12.0 €
Aylık bilet130 €Kot pantolon (1 adet)79.83 €
Benzin (1lt)1.45 €Fitness üyeliği (1 aylık)42.46 €

Okul Ücreti

Dublin Business School’un lisans ve yüksek lisans programlarının senelik ücretleri aşağıdaki gibidir. Güncel net fiyat bilgisi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Lisans Programları: 9.850 Euro

Yüksek Lisans Programları: 12.000-12.500 Euro

Kabul Şartları

Yüksek lisans ve lisans programları için üniversite ve lise not ortalamaları ile birlikte İngilizce yeterlilik belgesi sunulmalıdır. Kabul şartları bölümden bölüme değişkenlik göstermekle beraber diğer tüm başvurular ile birlikte değerlendirilmektedir. Lisans ve yüksek lisans programlarında IELTS 6.0 puanı gerekmektedir.

Ne zaman başvurmalıyım?

Öğrenciler vizelerini yetiştirebilecekleri tarihe kadar başvuru hakkına sahiptir. Okulumuzda herhangi bir son başvuru tarihi bulunmamaktadır. Ancak özellikle yurt dışından çok talep gören bir okul olması sebebiyle öğrencilerin özellikle en çok tercih edilen bölümlere çok daha erken kayıt yaptırması önerilmektedir. Tüm programların Eylül döneminde başlangıcı bulunmaktadır. Bazı programların Ocak ve Nisan başlangıcı da mevcuttur. Detaylı bilgi için lütfen danışmanlarımız ile iletişime geçiniz.

Dublin Business School’da Okurken Çalışma İzni

Dublin Business School’da eğitim alan her öğrenci çalışma iznine sahiptir. Okul zamanında yarı zamanlı ve tatillerde tam zamanlı olarak öğrenciler rahatlıkla çalışabilmektedir. Lisans mezunu olan öğrencilerimiz 1 yıllık çalışma izninden yararlanabilmektedir. Yüksek lisans mezunları ise 2 yıllık çalışma iznine sahip olmaktadır.

Burs İmkanı

Okulun bünyesinde burs imkanı bulunmaktadır. Öğrencilerin tüm burs başvuruları okulun burs komitesi tarafından değerlendirilerek öğrencilere sonucu bildirilmektedir. Öğrenciler 500-1000 Euro arası burs alabilmektedir.

Konaklama

Dublin Business School’un kampüslerinin tamamı Dublin'in merkezinde yer almakta olup ulaşım ağlarının merkezinde yer alır. Öğrencilere aile yanı ve özel yurt konaklaması seçenekleri sunulmaktadır.

Aile yanında konaklamalara Dublin banliyölerinde bulunur ve genellikle Dublin şehir merkezinden 30 ila 60 dakikalık mesafede yer alır. Bu konaklama türünü seçerseniz, aile evinde ortak veya tek yatak odalı seçeneğe ve aile ile birlikte yemek yeme seçeneğine sahip olacaksınız. Yemekler tam veya yarım pansiyon olarak sunulurken kahvaltı ve akşam yemeği içerir. Uzun ve kısa süreli konaklama seçenekleri sunulur. Yemekler dahil dört hafta boyunca konaklama maliyeti 740 € 'dur.

Aile yanı konaklamanın yanında şehir genelinde öğrenciler için özel olarak tasarlanmış tesisler ve hizmetler sunan çeşitli özel öğrenci yurtları mevcuttur. Konaklamalar tek ve çift kişilik yatak odası, ortak banyo ve mutfak alanı da dahil olarak bulunmaktadır. Her yatak odası ücretsiz internet erişimi ile donatılmıştır.