Maynooth


MAYNOOTH UNIVERSITY

GENEL BİLGİ

Maynooth University, İrlanda’da, Dublin’den 25 km uzaklıkta bulunur. Kurum, öğrencilere muhteşem bir öğrenim deneyimi sunan, zengin bir mirasa sahip, uluslararası düzeyde tanınmış ‘genç’ bir üniversitedir. Maynooth, 95 milletten yaklaşık 12.900 öğrenciye ev sahipliği yapar. Ayrıca, tam zamanlı lisans öğrencilerinin %15’i engelli öğrencilerden; %28’i ise hedeflenen sosyo-ekonomik gruplardan oluşur.

Öğrenciler, Maynooth’ta tam zamanlı lisans veya lisansüstü bir derecede öğrenim görmeyi seçebilir. Aynı zamanda bir dönem veya yaz okulunu tercih edebilirler. Avrupa Kredi Transfer Sistemi (ECTS) değerlendirmesi, diğer küresel kredi sistemlerine kolay transfer imkânı sunar.

Üç fakülte genelinde fen, mühendislik ve sosyal bilimler, edebiyat, dil ve felsefe alanlarını kapsayan 34 akademik bölüm mevcuttur. Bölümlerin hepsi lisans, yüksek lisans ve doktora seviyelerinde dereceler sunar. Lisans öğrencileri, farklı bölümler genelinde branş kombinasyonları tercih edebilecekleri esnek bir öğrenim sisteminden faydalanır. Maynooth University aynı zamanda, öğrencilerine pek çoğu staj imkânlarını kapsayan bir yıllık yüksek lisans derece programları sunar.

Kampüste öncü çalışmalar yürüten 8 araştırma enstitüsü bulunur. Maynooth University mezun ve personeli arasında iki Nobel Barış Ödülü sahibi bulunur.

Maynooth Uluslararası Ofisi, 1.000’den fazla öğrenciye destek sunar. Personel, yurtdışında eğitimin zorluklarının bilincinde olup öğrencilere ülkeye geliş öncesinde kafalarındaki sorular, göçmenlik ve vizeler, banka hesabı açma vd. gibi çeşitli konularda yardımcı olabilir.

Üniversite, İrlanda’daki tek üniversite kasabası olan Maynooth’un merkezinde bulunur. Öğrenim için gereken tüm kaynakları sunar ve öğrenciler, boş zamanlarını göz alıcı İrlanda kırsalını keşfederek geçirebilirler. Ülke, baş döndüren kıyı şeridi, kaleler ve kırsal alanlarının yanı sıra samimi ve sıcak bir deneyim sunar. Maynooth aynı zamanda, üniversitenin küresel işletmelerle sıkı bağlantılar kurdukları sanayi devlerine yakın konumda bulunur.

Yılda ortalama öğrenim ücreti

Lisans €14,350 Yüksek lisans €14,250

Harcamalar

Yaşam masrafları €9,100 Kampüs konaklama €5,635

Yenilikler

COVID-19 pandemisi döneminde başvuru yapacak uluslararası adaylar için güncel bilgiler

Maynooth University, öğrencilerinin öğrenimleri sırasında güvende olmalarını sağlamak için her şeyi yapar. Uluslararası öğrenciler, koronavirüs pandemisi dolayısıyla seyahat kısıtlamaları olsa dahi üniversiteye başvurmaya teşvik edilir.

Öğrenciler, IELTS ve TOEFL sınav merkezlerinin geçici olarak kapanmış olması dolayısıyla, dil yeterliliklerinin kanıtı olarak artık Duolingo İngilizce sınav puanlarını sunabilirler. Duolingo sınavından, 6.5 IELTS puanına eşdeğer olan 110 puan almaları gerekir. Daha fazla bilgiye COVID-19 Bilgi Merkezi’nden erişilebilir.

Kampüste Yeni Öğrenci Merkezi

Kampüs geliştirme planının bir parçası olarak, yakında açılacak olan yepyeni bir Öğrenci Merkezi inşa edilmektedir. Öğrenci Birliği dahil olmak üzere öğrenci yaşamı ile ilgili her konuda destek aranabilecek bir merkez olacaktır. Aynı zamanda, öğrenci kulüpleri, toplulukları, etkinlikleri ve sosyal faaliyetlerine ev sahipliği yapacaktır. Merkez, Maynooth’taki öğrenci deneyimini daha da özel yapmak için tasarlanır.

Öğretim Kalitesi

Sıralamalar ve saygınlık

Maynooth University en iyi yeni küresel üniversitelerden biri olarak tanınmakta olup, Times Yükseköğretim 50 Yılın Altındaki En İyi 100 Üniversite Sıralaması’nda 43. sırada yer almıştır. Aynı zamanda, (2021 Times Yükseköğretim Sıralamaları’nda) dünyanın en iyi 500 üniversitesinden biri olarak tanınmıştır.

Maynooth’ta eğitim, öğrencilerin yüksek düzeyde istihdam edilebilir ve sorgulamak, analiz etmek, kritik düşünmek, yaratıcı bir şekilde hareket etmek ve topluma pozitif bir katkı sağlamak üzere eğitilmiş olan, özel mezunlar olabilmelerine yardımcı olmaya odaklanır. Öğrenciler, seçtikleri konu alanlarında öncü küresel araştırmacılar tarafından güncellenen kapsamlı bir eğitim alır. Programlar, müfredatla ilgili ve müfredat dışı faaliyetler aracılığıyla geliştirilir; bu faaliyetler öğrencilerin profesyonel işgücünde pozitif bir fark yaratabilmelerini sağlamak için iş becerileri geliştirmelerine yardımcı olur.Maynooth’un benimsediği öğretim yaklaşımı öğrenci merkezli ve yenilikçi olup öğrencilerin eğitimlerinden maksimum fayda sağlayacakları anlamını taşır.

Departman Yapısı

Maynooth University, içerisinde 34 akademik bölüm bulunan 3 ana fakülteye sahiptir.

Edebiyat, Kelt Çalışmaları ve Felsefe Fakültesi – İngilizce, tarih, medya çalışmaları ve felsefe alanlarında eğitim verir. Fakülte aynı zamanda, Kelt Çalışmaları Okulu, Modern Diller, Edebiyatlar ve Kültürler Okulu’na ev sahipliği yapar.

Sosyal Bilimler Fakültesi – Eğitim, iktisat, coğrafya, hukuk, işletme ve sosyoloji alanlarında eğitim verir.

Fen ve Mühendislik Fakültesi – kimya, bilgisayar bilimi, deneysel fizik, psikoloji ve elektronik mühendisliği gibi alanlarda eğitim verir.

Üniversite bünyesinde, EDEN Girişimcilik, Tasarım ve İnovasyon Merkezi ve ICARUS İklim Araştırmaları Merkezi gibi araştırma enstitüleri ve merkezler bulunur.

Giriş koşulları

İngilizce dil kriterleri

Tam zamanlı lisans öğrencileri şu puanlara sahip olmalıdır:

STEM derece programları için 6.0 genel IELTS puanı

Diğer tüm derece programları için 6.5 genel IELTS puanı

Veya kabul edilen eşdeğer bir puan

Tam zamanlı lisansüstü öğrenciler şu puanlara sahip olmalıdır:

Genel 6.5 IELTS puanı

Veya kabul edilen eşdeğer bir puan

İşletme derece programlarına başvuru yapan adayların aynı zamanda hem yazma hem de okuma bölümlerinden 6.0 puan almaları gerekir.

Bağışıklık Bilimi ve Küresel Sağlık alanlarında bir Fen Yüksek Lisans programına başvuru yapan adayların 7.0 genel IELTS puanına, yazma bölümünden 7.0 puana ve diğer bölümlerden 6.5 puana sahip olmaları gerekir.

Lisansüstü tam zamanlı araştırma programlarına başvuru yapan öğrencilerin ise, resmi başvurularını sunmadan önce akademik bir danışman ile irtibata geçmeleri gerekecektir.

Dil şartlarını karşılamayan adaylara, yaz döneminde İngilizce hazırlık programları sunulabilir.

Burslar ve Finansman

Maynooth University, çeşitli burslar sunar. Bu imkân, hem hâlihazırda hem de potansiyel öğrencileri teşvik etme ve başarılarını ödüllendirme amacını taşır. Öğrencilerin, mevcut burs seçeneklerine, son başvuru tarihlerine ve yeterlilik şartlarına göz atmaları tavsiye edilir.

Lisans öğrencilere yönelik burslar şunlardır:

Spor bursları, Giriş Bursları, Müzik Bursları

Aynı zamanda, lisansüstü öğrencilere yönelik imkânlar da mevcuttur. Bunlar, üniversitenin internet sayfasındaki Ödemeler, Fon Desteği ve Burslar sayfasında bulunabilir.

Maynooth University Sığınma Bursları

Akademik yılına yönelik 3 sığınma bursu mevcuttur. Bunlar, uluslararası koruma altında olan adaylar ve mültecilere ayrılır. Mevcut destek, adaylara öğrenim ücretinden muafiyet, destek paketine erişim, uyum programı, teknoloji desteği, akademik yönlendirme, masrafları karşılanan ulaşım imkânları, bir laptop vd. sunar. Üniversitede konaklama bu kapsama dahil değildir.

Mezun sonuçları

Kariyer İmkânları

Maynooth University öğrencilerinin %95’I mezuniyetten sonra 6 ay içerisinde bir işe girer veya öğrenimlerini ileri aşamada sürdürür (Mezun Başarı Anketi 2018). Mezunlar, bilim, bilgisayar programcılığı gazetecilik ve öğretmenlik gibi çeşitli kariyer alanlarına geçiş yaparlar.

Üniversite aynı zamanda Intel, Google ve HP gibi sanayi devleri ile ortaklığa sahip olduğu, İrlanda’nın “Silikon Vadisi’ne” çok yakın bir konumda bulunur.

Kariyer Geliştirme Merkezi

Öğrenciler, kariyer planlamaları konusunda yardım almak üzere kaynakları kullanabilir ve destek alabilirler. Kariyer Gelişim Merkezi tarafından sunulan hizmetler şunlardır:

Kariyer danışmanlarıyla birebir görüşmeler

Mülakatlar, başvurular, CV’ler ve motivasyon mektupları konusunda yardım

Kariyer ilgi testleri

Kampüste işe alım ve iş listeleri

Küresel imkânlar

Üniversite, tüm dünya çapında kurumlar ve işletmelerle bağlantılara sahiptir. Bu durum, pek çok öğrenciye derece programlarının bir parçası olarak yurtdışında öğrenim görme ve uluslararası profesyonel ağlarını genişletme konusunda imkânlar sunar. Aynı zamanda yabancı dil, iletişim ve uyum gibi aktarılabilir beceriler geliştirmek için harika bir fırsattır.