Polonya Üniversiteleri


Polonya Genel Bilgi

Polonya üniversiteleri köklü eğitim geçmişine sahip olmalarının yanı sıra modern eğitim anlayışına da sahiptir. Diğer Avrupa ülkelerine göre hem eğitim hem de yaşam maliyetlerinin daha düşük olması Polonya’yı Avrupalı ve Türk öğrenciler için öncelikli tercih haline getirmiştir. Polonya üniversitelerinin YÖK denkliği bulunması Türk öğrenciler açısından diğer önemli sebeplerin başında gelmektedir.

Avrupa Birliğine 2004'te üye olan ve AB entegrasyonunu hemen hemen her alanda çok hızlı gerçekleştiren Polonya, Eğitimde Bologna süreci ile ECTS uygulamış ve AB de geçerli bir diploma ile eğitimde büyük bir adım atmış bulunmaktadır.

Polonya Üniversiteleri Eğitim Dili ve Hazırlık


Polonya’da eğitim dili, ülkenin resmi dili olan Lehçe’dir. Fakat Polonya üniversitelerinin birçoğu, İngilizce eğitim sunmaktadır. İngilizce bölüm seçeneklerinin ve eğitim kalitesinin her geçen yıl artmasıyla paralel olarak, ülke içerisindeki yabancı öğrenci sayısı da artmaktadır.

İngilizce bölümlere başvuru yapmak için, dil seviyenizi IELTS, TOEFL veya TOEIC gibi sınavlarla belgelendirmeniz gerekmektedir. Dil seviyeniz istenilen düzeyde değilse, üniversitelerin yabancı öğrenciler için açtığı hazırlık sınıflarında dil eğitimi alabilirsiniz.

SINAVSIZ ÜNİVERSİTE

YKS gibi sınavlara girmeniz gerekmez. Tek şart İngilizce Yeterliliktir. Yeterliliğiniz yok ise hazırlık eğitimi mevcuttur.

İNGİLİZCE EĞİTİM

Üniversite eğitim programları İngilizcedir. Bu durum İngilizce seviyenizi üstlere taşıyacaktır. İngilizce hazırlık eğitimi alarak Polonya’da eğitime hemen başla !

LİSANS EĞİTİMİ 3 YIL

Üniversiteden 3 yılda mezun olabilirsiniz. Üstelik YÖK denkliği ve Mavi Diploma vardır. Avrupa Birliği ülkelerinde alınan üniversite eğitimi ve diplomalar YÖK tarafından tanınmakta ve onaylanmaktadır. Türkiye’nin de imzalamış olduğu Bologna anlaşmasına göre bu bir haktır.

UYGUN MALİYETLER

AB içerisinde yer alan bir ülkede uygun maliyetlerle kaliteli bir eğitim almak istiyorsanız sizin için en doğru tercih Polonya'dır.

VARŞOVA TIP ÜNİVERSİTESİ

Türkçe İsim: Varşova Tıp Üniversitesi

Orijinal İsim: Warszawski Uniwersytet Medyczny

Kuruluş Yılı: 1801

Dünya Sıralaması: 816

Bölüm ücretleri yıllık 7.500 ile 15.000 Euro arasında değişmektedir.

Varşova Tıp Üniversitesi ,Polonya’nın en eski eğitim kurumlarından bir tanesidir. 1801 yılından bu yana tıp ve eczacılık alanında lisans ve lisans sonrası eğitimi vermektedir. Üniversite programları her zaman uluslararası standart kriterlerini karşılamıştır. Eğitim görevlileri uluslararası ve ulusal alanda başarılı çalışmaları ile tanınmış kişilerden oluşmaktadır. İngilizce eğitim almak isteyenler için, 1993 yılında İngilizce Tıp fakültesi kurulmuştur. İngilizce Tıp programı hem direk lise mezunları hem de ayrıca Üniversite mezunları için iki ayrı program olarak açılmıştır.

Üniversite Özellikleri

– Üniversitenin kendi bünyesinde araştırma yürütme ve Üniversite Hastahanelerinde görev alabilmek

– Uluslararası Geçerliliği olan AB diploması

– Öğrenci Araştırma Grupları

– Uluslararası öğrenci ortamı

– Dünya sıralamasında ilk

– Association of American Medical Colleges (AAMC) anlaşması sayesi de öğrenciler öğrenci değişim programlarından yararlanabiliyorlar.

– ABD’nin en büyük tıp okulu, THE UNIVERSITY OF ILLIINOIS,CHICAGO COLLEGE OF MEDICINE ile partnerlik

Varşova Teknoloji Üniversitesi


Türkçe İsim: Varşova Teknoloji Ünversitesi

Orijinal isim: Politechnika Warszawska

Kuruluş Yılı: 1826

Dünya Sıralaması: 601

Bölüm bazlı Dünya Sıralaması: (204)

Genel Bilgi

Polonya ve Avrupa’nın en köklü Üniversitelerinden biri olan Varşova Teknoloji Üniversitesi 1826 yılında kurulmuştur. Bünyesinde 180den fazla aktif öğrenci araştırma grubu, organizasyonlar ve dernekler. bulunmaktadır.

Varşova Teknoloji Üniversitesi’nin ana hedefi üst düzey eğitimiyle geleceğe etki edecek bireyler yaratmak ve bu bireylere başkalarının haklarını da gözetecek şekilde geniş bir perspektif vermektir. Bununlar beraber Üniversite’nin amacı sadece bu değil aynı zamanda bir mühendisin sahip olması gereken yaratıcılık ve yetenekleri de ona katabilmektir. Araştırmalar ve eğitim, topluma gereken vizyonu kişilere gereken fikirleri iletip kollektif kalkınmayı hedefler.

ÜNİVERSİTE ÖZELLİKLERİ

– 7 yıldır Polonya’nın en iyi üniversitesi seçiliyor

– Mezunların büyük bölümü idareci pozisyonunda bulunuyor

– 32 eğitim programı

– Şehir Merkezinde tarihi kampüs

– İlk işinizi bulmanıza yardımcı olan etkin Kariyer Departmanı

Wroclaw Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi

Türkçe İsim: Wroclaw Bilim ve Teknoloji Üniversitesi

Orijinal İsim: Politechnika Wrocławska

Dünya Sıralaması: 732

Üniversite Web adresi: http://pwr.edu.pl/en/

Kuruluş Yılı: 1945

Genel Bilgi

Polonya’nın önde gelen üniversitelerinden biri olan Wroclaw Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, her yıl düzenli olarak Avrupa ve Polonya sıralamalarında yukarıya doğru çıkmaktadır. 1945 yılında Lviv ve Varşova şehrinin bilim adamları tarafından kuruluş organizasyonu yapılmıştır. Şu an 27 binden fazla öğrencisi 2200 öğretim görevlisi ve 16 fakültesi bulunmaktadır.

Wroclaw Bilim ve Teknoloji Üniversitesi bir eğitim ve araştırma kurumu olarak; öğrencilerine sadece teorik bilgiyi değil, aynı zamanda yaratıcı ve kritik düşünme yetisini de kazandırmayı amaçlamıştır. Bilimsel araştırmalarda en yüksek standardı hedeflemiş, uluslararası ortam yaratmaya önem vermiştir. İş piyasasının ihtiyaçlarına yönelik en iyi kalitede eğitim sunmaya özen göstermiştir.

Wroclaw Bilim ve Teknoloji Üniversitesi açık görüşlü, anlayışlı, kültür ve geleneklerine önem gösteren ve uluslararası partnerlerle isbirliği içinde olan bir eğitim kurumudur.

ÜNİVERSİTE ÖZELLİKLERİ

– Polonya’nın en güzel şehirlerinden Wroclaw’ın merkezinde modern kampüs

– Çift Diploma programı ve diğer ortak programlar ( Erasmus+, Student exchange,)

– 154 öğrenci bilim kulübü, 19 öğrenci organizasyonu, 14 kültürel ajanda ve üniversite radyosu ( radio LUZ)

– Şirketlerle, yerel yönetimlerle ve bilimsel araştırma kuruluşlarıyla ortak projeler, çalışmalar

– 1283 patent, 887 didaktik laboratuar, 175 araştırma laboratuvarları ve 13 akreditasyonlu laboratuvar.

– NOKIA, COMARCH, KGHM, NETIA, VOLVO, RYANAIR, gibi firmalarda staj imkanı

VARŞOVA ÜNİVERSİTESİ

Türkçe İsim: Varşova Üniversitesi

Orijinal İsim: Uniwersytet Warszawski

Kuruluş Yılı: 1816

Dünya Sıralaması: 343

Üniversite web adresi: https://www.uw.edu.pl

Genel Bilgi

1816 yılında kurulan Varşova Üniversitesi, Polonya’nın en büyük ve en iyi araştırma merkezine sahip üniversitesidir. Uluslararası sıralama kuruluşlarınca Polonya’nın en iyi üniversitesi seçilen Varşova Üniversitesi aynı zamanda dünya sıralamasında en iyi %3 lük dilimdedir.

Dil Bilimleri, Arkeoloji ve Psikoloji gibi dallarda dünyanın sayılı Üniversitelerinden biri sayılmaktadır ve bünyesinden 5 nobel ödülü çıkarmıştır.

Varşova Üniversitesi’nin kampüsü Varşova’nın en meşhur caddesinin tam ortasındadır.

ÜNİVERSİTE ÖZELLİKLERİ

– Akademik Öğrenci Değişim programları ( Erasmus+, Central European Exchange Program for University Studies, Deutscher Akademischer Austausch Dienst, Polish-American Fulbright Commission )

– 5 nobel Ödülü (Henryk Sienkiewicz, Czesław Miłosz, Menachem Begin, Joseph Rotblat, Leonid Hurwicz)

– 26 İngilizce program

– 47600 öğrenci, 3750 eğitim görevlisi (dörtte biri profesör)

– Varşova’nın en güzel yerinde Kampüs ve gelişmiş kütüphane

– Mezunların %94’ü bir yıl içinde iş buluyor

LODZ ÜNİVERSİTESİ

Türkçe İsim: Lodz Üniversitesi

Orijinal İsim:  Uniwersytet Łódzki

Kuruluş Yılı: 1945

Dünya Sıralaması: 1000

Üniversite web adresi: https://iso.uni.lodz

GENEL BİLGİ

1945’te kurulan Lodz Üniversitesi Polonya’nın en büyük ve en popüler Üniversitelerinden bir tanesidir. Üniversitede 2600 yabancı öğrenci bulunmaktadır. Lodz Üniversitesi, uluslararası öğrencilerine önem veren bir yüksek öğretim kurulu olarak kendi bünyesinde ‘’Öğrenci Çeşitliliği’’ projesini kurmuştur ve bu proje içinde multikültürel aktiviteler yapılmaktadır.

Her farklı kültüre, dine, etnik kimliğe saygı duyulan bir ortam yaratmak isteyen Lodz Üniversitesi’nin hedefi ise kritik düşünebilen, farklı perspektiflere sahip olan, küresel problemlere nelerin sebep olduğunun farkında dünya vatandaşları mezun etmektir.

Dünya Sıralamasında ilk 1000 içinde bulunan Lodz Üniversitesi’nin en tercih edilen bölümleri ise Uluslararası İlişkiler, İşletme ve Bilgisayar Bilimleri bölümleridir.

ÜNIVERSITE ÖZELLİKLERİ

– Dünya Sıralamasında ilk 1000 içinde

– Uluslararası ortam

– 12 fakülte- 100 lisans programı -50 master ve doktora program

– 400 farklı Üniversite ile Erasmus+ anlaşması

– Çift diploma programları

– Gelişmiş Kütüphane ve Yeni fakülte binaları

SWPS ÜNİVERSİTESİ

Türkçe İsim: Sosyal ve Beşeri Bilimler Üniversitesi

Üniversite Yerel Adı: UNIWERSYTET HUMANYSTYCZNOSPOLECZNY

Üniversite tipi: Özel

Kuruluş Yılı: 1996

Universite web adresi:  https://english.swps.pl

Genel Bilgi

1996 yılında kurulan SWPS, Polonya’nın ilk özel üniversitesidir.

Sosyal Bilimler dalında Polonya’nın en iyi üniversitelerinden birisi Kabul edilen SWPS Üniversitesinin en revaçta olan bölümleri ise Psikoloji ve İngilizce bilimleridir. İngilizce bilimler bölümü sizi İngilizcede en üst seviyeye getirmeyi amaçlarken isteğinize bağlı olarak çince, almanca, japonca veya ispanyolca dil bilginizi de b2 seviyesine çekmeyi amaçlayacaktır.

Psikoloji dalında ise klinik psikoloji, uygulamalı sosyal psikoloji, ekonomik psikoloji ve küresel hareket psikolojisi gibi uzmanlaşabileceğiniz çeşitli yüksek lisans alanları sunmaktadır. Üniversitenin çift diploma programları sayesinde Macromedia (Almanya) ve Tilburg (Hollanda) diploması sahibi olabilirsiniz.

Kuruluşundan bu yana kendisini eğitim ve araştırmaya adayan bu kurum, öğrencilerini günümüz dünyasına adapte edebilecek şekilde tam potansiyellerini çıkarabilmesini ana hedef olarak belirlemiştir.

ÜNİVERSİTE ÖZELLİKLERİ

– Öğrencilerini multikültürel çevrede yeteri kadar bilgi ve tecrübe kazanabilmesi için destekler

– Erasmus değişim programı üyesi olarak öğrencilerine yurtdışında okuma imkanı tanır

– Avrupa’daki başka üst düzey üniversitelerle özel anlaşmalar yaparak çift diploma programlar sunar

– 15 adet ingilizce programı bulunmaktadır.

LAZARSKI ÜNİVERSİTESİ

Türkçe İsim: Lazarski Üniversitesi

Orijinal isim: Uczelnia Łazarskiego

Üniversite tipi: Özel

Dünya Sıralaması: 6076

Üniversite web adresi: https://www.lazarski.pl/en/

Genel Belgi

Hukuk, İşletme, Uluslararası ilişkiler ve Ekonomi gibi bölümlerde Polonya’nın en iyi üniversitelerinden biri olan Lazarski Üniversitesi yenilikçi eğitim standartlarını geleneksel eğitim hedefleriyle birleştiren bir eğitim kurumudur.

Her alanın uzmanlarından faydalanıp maksimum verim yakalamaya çalışan bir ekip oluşturmak isteyen Lazarski bünyesinde 250 den fazla hukuk, iş dünyası ve ekonomi uzmanı bulunmaktadır.

Hukuk alanında en iyi özel üniversite seçilen Lazarski bunun dışında aynı zamanda iş dünyasına en hazır mezunları yetiştiren kurum seçilmiştir.

Lazarski Üniversitesi bünyesinde her bölgeden uluslararası öğrenci vardır. Tecrübeli uluslararası ofis departmanı ve her kültüre saygı duyulan bir ortam yarattıklarından dolayı yabancı öğrenciler tarafından rağbet görmektedir.

Çift diploma programları sayesinde Lazarski Üniversitesi ile aynı anda İngiliz Coventry Üniversitesi diploması sahibi olabilirsiniz ve ek ücret ödemeden Coventry Üniversitesi’nde eğitim alabilirsiniz.

Türkçe İsim: Lazarski Üniversitesi

Orijinal isim: Uczelnia Łazarskiego

Üniversite tipi: Özel

Dünya Sıralaması: 6076

Üniversite web adresi: https://www.lazarski.pl/en/

ÜNİVERSİTE ÖZELLİKLERİ

– Ders programları devamlı uzmanlara danışılarak güncellenmektedir. Universitenin ders programlarını günümüzün piyasa ihtiyaçlarına göre aynı çizgide olmasını sağlayan İŞ KONSEYİ ders programların düzenli olarak denetlemektedir.

– Sadece teorik değil; workshoplarla, durum çalışmalarıyla ve simulasyonlarla interaktif işlenen dersler.

– Partner şirketler vasıtasıyla ücretli stajlar ile erken tecrübe ve hali hazırda referans sahibi olma şansı

– Universite bünyesinde bulunan iş bulma departmanı sayesinde öğrencilere iş bulma desteği

– Erasmus+ programı ile yurtdışında 90’dan fazla üniveristede okuma imkanı ve ayrıca yurtdışı eğitim ve staj imkanları

– Coventry Üniversitesi isbirliği sayesinde çift diploma şansı